POLE DANCE JAKO TAKOVÝ
(tanec na tyči) Je moderní taneční disciplína. Spojuje dohromady prvky několika tanců, moderní prvky gymnastiky, akrobacie, moderního a volného tance. Tančí se na vertikální tyči. Získala si velkou spoustu příznivců svojí formou fitness, která zaručuje komplexní zpevnění celého těla a vytvarování postavy. Při pravidelných trénincích můžete zpozorovat zpevnění břišních svalů a horní poloviny těla. Pole Dance může ukázat Vaší ženskost, ale také Vám dodat na sebevědomí. Avšak tento sport není pouze pro ženy, ale i spousta mužů se věnuje tomuto sportu. Existuje několik disciplín v soutěžním odvětví. Nejznámější je Pole Dance, Pole Art, ale dnes i Pole Sport či Pole Theatre, Pole Exotic, Pole Drama apod. Vždy v každé disciplíně jsou jiná pravidla a požadavky na závodníky.
NĚCO ZE SVĚTOVÉ HISTORIE
Pole Dance má pravděpodobně své kořeny v indickém cvičení s názvem Mallakhamba, který využívá vytrvalosti a síly na dřevěné tyči, která má však širší průměr než standardní tyče pro Pola Dance. Vznik se datuje do 12. století.
V roce 1920, v čínském cirkuse využili akrobaté tyče, která podpírala celý stan a byla uprostřed. Z tohoto vystoupení se rozvinul sport podobný Pole Dance a tím je Chinese pole, kde mají akrobaté dvě tyče a různě šplhají, přeskakují, drží pózy. Právě z tohoto sportu vychází dnešní podoba Pole Dance a pro to je vhodná nejen pro ženy, ale také muže!
V 80 letech minulého století převážně v Kanadě a USA se tyče z cirkusů přesunuly do striptýzových barů. V roce 1990 se začaly využívat tyče i pro kondiční cvičení a vznikl tak neuvěřitelný zájem o Pole Dance, který se stal koníčkem pro mnoho lidí, ale také sportem různých soutěží a mistrovství. Mezinárodní Pole Sport federace v současné době vedou kampaň s cílem dostat Pole sport na Olympijské hry…Kdo ví?
A JAK JE TO S HISTORIÍ U NÁS V ČR?
Historie Pole Dance se v České republice datuje pouze pár let nazpět. Tento sport se stal zálibou spíše mladší české generace a to ze začátku pouze ženského pohlaví. Muži se o tento sport začínají zajímat až o pár let později, kdy se rozšířilo povědomí o historii Pole Dance ve světě a tím i přesvědčení o tom, že Pole Dance rozhodně není pouze ženskou záležitostí a i muži mají své místo. Muži se už odklání od názoru, že tyč patří pouze do baru a slouží ke striptýzu. Dnes již tento sport také začínají zkoušet a poté provozovat.
Pole Dance přišel do České republiky v roce 2009, ale první studio, které nabízelo hodiny výuky tance, se otevřelo až v roce 2010 v Praze. Samozřejmě se v Praze nachází největší počet Pole Dance studií.
Studia se však začala otevírat i v jiných větších městech jako například Brno, Olomouc, Ostrava. Trend Pole Dance se v současné době přesouvá i do menších měst. Tanečníci se mohou zúčastnit několika soutěží, kde poměří své síly a umění.
TYČE
Standardní tyče můžou být vyrobeny z oceli, mosazi, titanu nebo z chromu. Tyč je dutá a připevněná od podlahy ke stropu. Připevnění ke stropu zajišťuje větší stabilitu. Na trhu jsou i přenosné tyče s mini zátěžovým podiem tedy Stage, které nejsou připevněny ke stropu a slouží k různým vystoupením tanečnic i tanečníků, Pole Dance umělců.
Průměr tyče je v rozpětí 40-50 mm, tedy 50 mm, 45 mm a 40 mm. Ze začátku se používali tyče nejtlustší (50 mm), platí, že čím silnější tyč, tím je lehčí se udržet při tricích na tyči. Horší je to pak s úchopem tyče, kdy spiny mohou být obtížnější.
Na soutěžích a u mnoha cvičenců jsou tedy nejrozšířenější tyče s průměrem 45 mm, protože tvoří kompromis mezi nejširší a nejtlustší. Vyrábí se i tyče, spinové, které se otáčí pomocí kuličkových ložisek, vytváří lepší dynamiku a zvyšuje rychlost otáček. V České republice se preferují tyče statické, ale v zahraničí se učí již od začátků na tyčích spinových
O tyče se musí řádně pečovat, aby se prodloužila jejich životnost, promazávat šroubky, ale čistit také tyč prostředky pro odmaštění.
OBLEČENÍ
Ze začátku stačí krátké legíny či šortky a tričko či tílko. Čím jsou však lekce pokročilejší, tím méně oblečení je potřeba. Na pokročilejších hodinách a při pokročilejších kouskách je potřeba se držet tyče holým tělem či latexem, který neklouže. Proto cvičenky volí většinou sportovní podprsenku a sportovní kalhotky (s nohavičkami). Důležité je sledovat kvalitu oblečení, je-li vhodné pro intenzivní trénink, přece jenom se hodně potíte, tedy často oblečení perete. Nenosí se boty ani ponožky, můžete zvolit například piškoty či jít bosky. Při vystoupeních můžeme vidět i boty na vysokém podpatku a platformě, které dodávají ženskost. Mnoho žen má obavy z toho, že musí ukázat své tělo, ale po pár hodinách uvidíte, že je to přirozené pro tento sport. Na trhu je již spousty značek, které se zabývají oblečením pro Pole Dance. Mezi nejoblíbenější značky patří například Dragonfly!
DALŠÍ POMŮCKY
Mezi další pomůcky patří tzv. GRIPY (přípravky proti klouzání po tyči). Existuje několik forem jako například forma prášku na ruce, další jsou ve formě tekuté, které se mohou používat i přímo na tyče, ale doporučení je pouze v nejhorších případech, aby se cvičenci více učili zpevňovat své tělo a nezvykali si gripování tyčí. Na soutěžích je již gripování zakázáno. S tímto Vám vždy poradí zkušená lektorka nebo lektor. Try the online Rubik's Cube simulator ! Set up a random scramble then try to figure out the solution!